Winners of BMAA competition awards

JOHN HOLLOWAY TROPHY - Awarded to the best organised Nationals Round

2016   Preston Capes
2015   St Michaels
2014   Oakley
2011   Chris and Claire WILLS for the round at Popham Airfield
2010   Joint winners Over Farm and Sutton Meadows
2009   Plaistows
2008   Plaistows
2007   Over Farm
2006   Plaistows
2005   Plaistows
2004   Plaistows
2003   Popham
2002   Sywell Airfield
2001   Sywell Airfield
2000   Kemble Airfield
1999   Shobdon Airfield.
1998   Joint winners The Cambridge Microlight Club and Pegasus Flight Training Enstone
1997   The Cambridge Microlight Club
1995   The Midlands Club
1994   Joint winners Midland Microlight Club/Swansea Airport
1993   Leicester Microlight Club

SOLO - CLASS A

2016  Richard Rawes
2015  Adrian JONES
2014  Tim BURROW
2013  John PEARCE
2011  Richard RAWES
2010  David BROOM
2009  David BROOM
2008  Richard RAWES
2007  Richard RAWES
2006  Not awarded
2005  Richard RAWES
2004  Richard RAWES
2003  Richard RAWES
2002  Pat NICHOLLS
2001  Not awarded due to Foot & Mouth disease
2000  Richard RAWES
1999  Rob KEENE
1998  Rob KEENE
1997  Richard RAWES
1996  John HOLLOWAY
1995  Richard RAWES
1994  Richard RAWES
1993  Nigel BEALE
1992  Nigel BEALE
1991  Paul DEWHURST
1990  Peter HICKS

TWO SEATER - CLASS B

2016  Tim BURROWS and NEIL KING
2015  Mark FOWLER and his two navigators Jiri KRAJCA & Chloe Fowler
2014  Rob Keene and Tim Keene
2011  Rob GRIMWOOD and his two navigators, John WAITE and Ed WARNELL.
2009  Rob GRIMWOOD and Andy AIKEN
2008  Rob GRIMWOOD and 
2007  Paul DEWHURST and Paul WELSH
2006  Not awarded 
2005  Rob GRIMWOOD and Chris SAYSELL
2004  Rob GRIMWOOD and Chris SAYSELL
2003  Rob GRIMWOOD and Chris SAYSELL
2002  Rob GRIMWOOD and Chris SAYSELL
2001  Simon BAKER and Anita HOLMES
2000  Steve SLADE and Jeremy HUCKER
1999  Nigel BEALE and Mikaela HURTUBISE
1998  Simon BAKER and Anita HOLMES
1997  Eddie CLAPHAM and Bill MOODY
1996  Paul BOULTBY and Colin BODILL
1995  Simon BAKER and Anita HOLMES
1994  Simon BAKER and Anita HOLMES
1993  Simon BAKER and Anita HOLMES
1992  Barry UNDERWOOD and Peter CALLIS

1991  Barry UNDERWOOD and Peter CALLIS
1990  Simon BAKER and Susanna SIMPSON

NATIONAL CHAMPIONSHIP NOVICE SHIELD

2016  Colin JONSON
2015  Adrian JONES
2014  David McAfEE
2013  Ben KILLICK & Wayne CHENG
2011  Mick KERBY & Colin JONSON
2010  Dave ROBBINS
2009  Not awarded
2008  Not awarded
2007  Not awarded
2006  Not awarded
2005  Jay MADHVANI
2004  Not awarded
2003  Jeremy HOYLAND
2002  Not awarded
2001  Paul WELSH
2000  Jim PEARCE
1999  Patrick NICHOLLS
1998  Not awarded
1997  Ian BASTIN
1996  David SEATH & Mike ALLARDICE

NATIONAL PARAMOTOR CHAMPION

2015  Barney TOWNSEND
2014  Michel CARNET
2011  Barney TOWNSEND
2009  Michel CARNET
2008  Michel CARNET
2007  Michel CARNET
2006  Michel CARNET
2005  Michel CARNET
2004  Paul BAILEY
2003  Michel CARNET
2002  Michel CARNET
2001  Michel CARNET
2000  Michel CARNET
1999  Not awarded
1998  Dan HEEKS
1997  Dan HEEKS